Site İçi Arama

 

 

 

MEHTAP TV
AKIL DEFTERİ

PAZARTESİ: 21:00
SALI TKR:  13:30

CAMİ KIŞLA PARANTEZİNDE TÜRKİYE

Mehmet Altan'ın imzalı "Cami Kışla Parantezinde Türkiye" kitabı www.kitapyurdu.com' da

Söyleşi ve imza günü 12.Mayıs.2012

Tüm darbeleri yaşadım… 

Turgut Özal Dönemi’ndeki çok derin değişimlerin ardından 28 Şubat’ı ve 27 Nisan’ı da gördüm… Biz 28 Şubat’a, çok özgür yaşadığımız ve toplumsal tartışmaların bugünkünden çok daha ileri düzeyde olduğu Turgut Özal Dönemi’nden sonra geldik… Üstelik darbeler 28 Şubat’ta da son bulmadı… Ardından da 27 Nisan 2007 yılında, parlamentoyu feshederek erken seçime gidilmesine neden olan bir “e-muhtıra” yaşandı. Devamı...

KÜRESEL VİCDAN

Geçmişin vicdan ve ahlak anlayışları artık geçerliliğini kaybetti. Ekonominin sermaye değil, buluşlar ve inovasyon tarafından yönlendirildiği, ulus-devletlerin gücünü yitirdiği, ırkçılığa ve aşırı milliyetçiliğe karşı Panhümanizmin doğup geliştiği bu yeni çağda yeni bir vicdana ihtiyacımız var. Mehmet Altan tam da bu uğrakta, bu özgün çalışmasıyla, literatürümüze yeni ve çok tartışılacak bir kavram kazandırıyor: Küresel vicdan.

Henüz emekleme döneminde olan küresel vicdanı yaşatmak ve geliştirmek için yeni ümitler yeşerten bir kitap Küresel Vicdan. Çağın ve geleceğin sorunlarına ilgi duyan okurlar için…
 

BAŞBAKAN ERDOĞAN: Artık vicdan da küreselleşmeli

Başbakan Erdoğan, küreselleşen dünyada her ülkenin meselesinin de küresel olduğuna dikkati çekerek, ''Dünya küreselleşirken, insani değerler de demokrasi de insan hak ve hürriyetleri de küreselleşmek zorundadır. Dünya küresel bir köye dönüşürken, artık vicdan da küreselleşmelidir'' dedi. Devamı...

KÜRESEL VİCDANI UYANDIRALIM

"Her birimiz küresel vicdanın bir parçasıyız" diyen Başbakan Erdoğan, "Küresel vicdanı uyandırmak zorundayız. Çocukların ailelerini, ırklarını, ülkelerini, inançlarını seçme özgürlükleri yoktur. Onun için her bir çocuk ailesinin olduğu kadar insanlığın bir üyesidir. Libya’da öldürülen çocuklar, Libyalı çocuklar olduğu kadar bizim de çocuklarımızdır. Norveç’te öldürülen gençler bizim de çocuklarımızdır" dedi. Devamı...

Küresel vicdan ve Panhümanizm

Mehmet Altan'ın son kitabı "Küresel Vicdan"ın (Timaş Yayınları, Ekim 2011) temel argümanını şöyle özetlemek mümkün: Devamı...

'Devlet de değişecek tabii ki'

Mehmet Altan: 'Yeryüzündeki tüm insanları komşun gibi görerek hareket eden ve ona karşı yapılan haksızlıklara isyan eden bir anlayışa doğru gidildiğini anlatmaya çalışıyorum' Radikal Kitap Devamı...

Vicdanlı Olmak İçin Güçlü Olmak Lazım

Mehmet Altan geçmişin vicdan ve ahlak anlayışlarını naftalinleyip dolaba kaldırdı ve yeni çağda yeni bir vicdana ihtiyacımız olduğuna kanaat getirdi.Bunu anlattığı kitabının adını da kendi koydu." Küresel Vicdan" Devamı...

Küresel vicdanımız olsaydı Van depreminde 600 kişi ölmezdi

İktisat Profesörü Mehmet Altan'ın yeni kitabı 'Küresel Vicdan' Timaş Yayınları'ndan çıktı. Mehmet Altan'la, henüz toplumun tartışmaya başlamadığı ama olayların yönünün kaçınılmaz olarak gösterdiği, küreselliğin doğal sonucu olan küresel vicdan arayışını konuştuk...Devamı...

 @mehmetaltanfan


 

Mehmet Altan’ın

 GÜNDEM’i  

 

 

CAMİ KIŞLA PARANTEZİNDE TÜRKİYE

 

Tüm darbeleri yaşadım… 

Turgut Özal Dönemi’ndeki çok derin değişimlerin ardından 28 Şubat’ı ve 27 Nisan’ı da gördüm… Biz 28 Şubat’a, çok özgür yaşadığımız ve toplumsal tartışmaların bugünkünden çok daha ileri düzeyde olduğu Turgut Özal Dönemi’nden sonra geldik… Üstelik darbeler 28 Şubat’ta da son bulmadı… Ardından da 27 Nisan 2007 yılında, parlamentoyu feshederek erken seçime gidilmesine neden olan bir “e-muhtıra” yaşandı.

12 Eylülcülerin yargı önüne çıkacak olmasına, Balyoz, Ergenekon gibi çok olumlu gelişmelere, mevzuat değişmese de yaşanan daha sivil ve demokrat jestlere rağmen 28 Şubat gibi 27 Nisan’ın failleri de henüz yargı önüne çıkarılmadı.

28 Şubat’ın 15. yılında, “12 Eylül Rejimi’nden AB Standardında bir demokrasiye geçip geçmeyeceğimiz” hâlâ bir muammadır… Siyasetçiye, 12 Eylül rejimini berhava etmek yerine ele geçirmek daha cazip geliyor… Bu ise 28 Şubatların, 27 Nisanların yeniden yeniden yaşanmasına neden oluyor…

Elinizdeki “Cami Kışla Parantezinde Türkiye” kitabı, yaşanan tecrübeler ışığında bu açmazın geride bırakılması için atılan bir çığlığı bir kez daha atıyor… Umarım duyulur.


Bloomberg Businessweek Yazıları

2014’ün Son Yazısı


Kristof Kolomb, 1492’deki ilk seferinde Japonya’yı hedeflemesine rağmen bugün Bahamalar’da bulunan San Salvador ismini verdiği Yeni Dünya’daki adaya ulaştı.

 

Büyük ve Küçük Antiller’in yanısıraVenezuela ve Orta Amerika kıyılarını ziyaret etti.

 

Amerika Kıtası’na 11’inci yüzyılda Leif Ericson önderliğindeki Viking seferiyle ilk kez ulaşıldığı dikkate alınırsa, Kolomb Amerika’ya ulaşan ilk kâşif değildi ama onun seferleri Amerikalarla birkaç yüzyıl sürecek ilk kalıcı temasların, fetih ve kolonizasyon döneminin açılmasını sağladı. Daha da önemlisi, insanlık için denizlerin keşfi dönemi açıldı.


Bugün ise okyanus diplerinde maden arama noktasına gelindi.


xxx

15’inci yüzyılda ‘denizleri keşfe’ başlayan insanlık, 21’inci yüzyılın15’inci yılına girerken nerede, 2014 yılının son yazısında bu soruya takılıp kaldım.


Ve ilk adımı Plüton’a doğru attım…

[28 Aralık 2014 Pazar] [ devamı ]gazete360 Yazıları

Yüzyılın iki yüzü

IŞİD’in Paris Katliamı, 21’inci yüzyılın geri kalan yaşamında iz bırakan, ne kadar süreceği ve nasıl kapanacağı bilinmeyen bir parantezin açılmasına da neden olacak gibi.

Tüm aksi iddialara karşın siyasal İslam’ın yaşam düşmanı kanlı barbarlığı git gide Müslümanlık ile özdeşleşen bir izlenimi güçlendiriyor.

Doğrusu 57 Müslüman ülkeden de bu izlenimi yok edecek ve herkesin dönüp bakacağı çok güçlü bir ses de pek çıkmıyor. Bu coğrafya ‘ne istihdamda, ne eğitimde yer almayan gençlerin’ çok yoğun olduğu bir coğrafya.

Baksanıza, Türkiye’de de yüzde 8 IŞİD’i destekliyor, yüzde 19 da ‘fikrim yok’ diyor. Kafa kesen, günahsız insanları ‘nasıl öldürürüm’ diyen psikopatları da devşiren, insanlık tarihinin izlerini yok etmeyi amaçlayan bir zihniyete karşı çıkmayan, ‘fikrim yok’ diyerek geçiştiren yüzde 19’luk koca bir kalabalıktan söz ediyoruz.

[23 Kasım 2015 Pazartesi] [ devamı ]Röportajlar

Mehmet Altan: Kilo aldıracak her şeyi severim!

Prof. Dr. Mehmet Altan’ın boş vaktini yakalayana aşk olsun. Baktım ev olmuyor. Öğrenci işi… Aldım pidemi, çaldım üniversitedeki odasının kapısını. Çaylar da Altan’dan, ‘mis’ gibi bir sohbet gerçekleştirdik.

Boş zamanınızı yakalamak ne zor, röportajdan geçtim, yemek yemeye zaman ayırabiliyor musunuz?

Üniversitedeysem ve bugünkü gibi yoğun bir günse sandviçle geçiştiriyorum. Daha geniş zamanım varsa üniversitenin İttihat Terakki döneminden kalma, şimdi profesörler evi dediğimiz bir yer var, orada yiyorum.

Keyif için değil, karın doyurma amaçlı yiyorum diyorsunuz yani…

Yemek eyleminin keyif olabilecek bir zaman dilimi içinde, sosyal bir iletişimin ana unsuru haline gelmesi her zaman mümkün olmayabilir. Tempolu bir yaşamda yemeğe ayrılan zaman o tempoyla ters orantılı.

Ne yani Altan ailesi hiç mi yemekli görüşmeler yapmıyor?

Gayret ediyoruz ama sık olmuyor. Ancak görüşmelerimiz keyifli sohbetlerin eşlik ettiği yemekler vesilesiyle oluyor.

Anneniz Kuzey Iraklı ama 40 günlükken Türkiye’ye getiriliyor. Nasıldı mutfakla arası?

Bir mutfak dehası, lezzet büyücüsü, yemek üstadıydı. Çok lezzetli yemek yapardı. Geniş bir menü skalası vardı. Hızlı bir şekilde çok geniş bir kalabalığa sofra donatma kabiliyeti vardı. Karnıyarık, taze bezelyeler... Pazar günleri bütün aile toplanırdı. İncik ya da güveç yemekleri pişirirdi. Balık-ekmeğini hiç unutamam, Ramazan’da sahurda yapardı. Hele kurabiyeleri... Sokağa çıkarken elimi uzatıp cam kavanozdan aşırırdım. Baharın en sevdiğim göstergelerinden biri taze bakladır. Her yoğurtlu, zeytinyağlı bakla gördüğümde annemi hatırlarım.

[23 Mayıs 2015 Cumartesi] [ devamı ]Röportajlar

Prof. Dr. Altan: Kürdistan İsviçre olur!

Cesim İlhan Tarafından

Prof. Dr. Mehmet AltanProf. Dr. Mehmet Altan, 21. Yüzyıl’da Kürtler’in Ortadoğu’da çok önemli bir aktör haline geldiğini belirterek, insana, sosyal adalete, eğitime ve hukuka yatırım yapılırsa, Kürdistan Bölgesi’nin “İsviçre” olacağını söyledi.  

Başkan Barzani’nin ABD’de çok üst düzeyde ağırlandığını ve kabul gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Altan, “Resmi olarak bağımsızlık söylemleri ve talepleri resmen duyulmamış olsa da bu oradaki görüşmelerde belli ki çok ciddi bir şekilde konu oldu” dedi. 

IŞİD’e karşı en büyük zaferi Kürtler’in elde ettiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Altan, “Aynı zamanda bölgede kadın yokken, Kürt halkının kendi içindeki kadının ortaya çıkışının” önemli olduğunu dile getirdi. 

Prof. Dr. Mehmet Altan Rûdaw’ın sorularını yanıtladı... 

Dünya politikasına ve Ortadoğu politikasına baktığımız zaman Kürtler’in nasıl görünüyor? 

[23 Mayıs 2015 Cumartesi] [ devamı ]Röportajlar

Mehmet Altan: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdi

Mehmet Altan: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdiMehmet Altan, GriHat’a konuştu: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdi. Hırsızlık için dini kullandılar ve dindarlığı lekelediler. Gerçek bir dindarın, AKP’ye oy vermesi mümkün değil.

Prof. Dr. Mehmet Altan, ‘‘Gerçekten dindar olanların sayısı çok az. Burada çoğunluk, ‘dindarım’ deyip, parayı vurma peşinde. AKP iktidarı, din ile ahlakın birbiriyle olan bağını koparttı. Müslüman olduğunu söyleyen birisinin hem beş vakit namaz kılıp hem de yolsuzluğa ve halkın vergileriyle büyük saltanat sürme açlığına onay vermesi anlaşılır bir şey değil’’ dedi. Gerçek bir dindarın, AKP’ye oy vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Altan, ‘‘2011’den sonra bir soygun imparatorluğuyla karşılaştık. Ne dinle, ne demokrasiyle bir ilgileri kaldı’’ ifadesini kullandı. ‘‘Erdoğan, seçimleri kaybedince burayı kan, revan içinde bıraktı’’ diyen Altan, son yaşananları ‘‘iktidardan gitmeyeyim oyunu’’ olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: ‘‘Demirtaş’ı siyasetin dışına atarak, başkanlığa itiraz etmeyi engelleyerek, kan ve gözyaşı üstünden oyun oynanıyor. Korkunç ve kanlı bir oyun. Bir ülkede insan ölüyorsa, bunun tek sorumlusu siyasal iktidardır.’’ Altan ayrıca, Bahçeli’nin 7 Haziran sonrasındaki tavrını eleştirerek, ‘‘Erdoğan ve AKP’nin psikolojik üstünlük sağlamasına neden oldu. Siyaset alanını, AKP’nin denetimine bıraktı’’ dedi.

[17 Ağustos 2015 Pazartesi] [ devamı ]Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu

Mehmet Altan'ın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonuna açıklamaları

T B M M
Tutanak Hizmetleri Başkanlığı
Komisyon : (10/236) Giriş : 17.50 Tarih : 02/10/2012 Grup : Deniz Sayfa : 1
ÜÇÜNCÜ OTURUM
Açılma Saati: 11.30
BAŞKAN: Nimet BAŞ (İstanbul)
BAŞKAN VEKİLİ: Mehmet Naci BOSTANCI
SÖZCÜ: İdris ŞAHİN(Çankırı)
KÂTİP: Cengiz YAVİLİOĞLU (Erzurum)
-----0-----
 

BAŞKAN – Demokrasiyi kesintiye uğratan uygulamalar konusunda toplumsal anlamda da, siyasi anlamda da bir yüzleşmenin gerçekleştirilmesi amacına yönelik olarak çalışıyoruz. Öncelikle, komisyonumuz bir yargısal faaliyette bulunmadığı gibi bir sorgulama faaliyeti de yapmıyor ama dönem tanıklıklarına baktığımız zaman, dönem tanıklarının özellikle şeffaf, demokratik ve gelişmiş bir demokrasiye giden yolda kendi tanıklıklarından yola çıkarak bize aktaracakları bilgileri rica ediyoruz.
Öncelikle, komisyon üyelerimizin sorularına geçmezden evvel sizin de bu yoldaki mücadeleniz sadece komisyon üyelerimizin değil tüm toplumumuzun tanıklığı çerçevesinde gerçekleşti. Özellikle, yazmış olduğunuz Darbelerin Ekonomisi adı altındaki kitap aslında, biraz da uluslararası sistemin de içinde bulunduğu bir sorgulamayı da gerekli kılıyor, en azından bu konudaki bilgilerinizi de paylaşmanızı bekliyoruz.
Sorulara geçmeden önce, sizin kendinizi kısaca öz geçmişinizle tanıttıktan sonra eğer arzu ederseniz bu konuya ilişkin söyleyeceklerinizi belli bir süre içerisinde anlattıktan sonra sorulara geçeceğiz, çalışma yöntemimiz bu şekilde. Tekrar hoş geldiniz, kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Söz sizin, buyurun.

MEHMET ALTAN – Ben İstanbul Üniversitesi… Tabii, böyle de trajik bir durum var, 28 Şubatı anlatmaya geldim aslında, bütün darbeleri yaşadım ama 28 Şubatta medyada yazı yazabilen birisiydim bugün itibarıyla o imkândan mahrumum ve sadece asli işim olan İstanbul Üniversitesi hocasıyım.

[26 Şubat 2013 Salı] [ devamı ]E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.