Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Mehmet Altan’ın

 GÜNDEM’i  

 

Mehmet Altan Neden Tutuklanmıştır Biliyor musunuz? 

1-Konuşmasından Çekilen ‘Yarım Cümle’
Darbeden bir gün önce bir TV programındaki konuşmasından çekilen yarım cümleden askeri darbe ortamının var olduğunu ifade ettiği gerekçesi ile 10 Eylül’de bir uzun bayram öncesi gözaltına alınmış, 22 Eylül’de de tutuklanmıştır.
2- Bilgi Birikimi, Eğitim Durumu ve Sosyal Statüsü
Tutuklama kararından;
 “…Yukarıda da belirtildiği gibi 17 ve 25 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen operasyonlardan sonra FETÖ silahlı terör örgütünün açıktan meşru hükümeti devirmek sureti ile ülke yönetimini ele geçirmeye çalıştığı…”
“…Şüphelinin bilgi birikimi, eğitim durumu ve sosyal statüleri gereğince kolaylıkla bilebilecek durumda olmalarına rağmen yine herkesçe malum olduğu üzere örgüt kontrolünde olan televizyon programlarında örgütü açıkça destekledikleri, yine çeşitli medya organlarına yazdıkları yazılarda örgütün amacı doğrultusunda hareket ettikleri…”
3- Yıllardır Yazdığı Yazılar ve Televizyon Konuşmaları
“…Bu bağlamda ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen askeri darbelere zemin hazırlanırken silah zoru ile devrilmesi hedeflenen yöneticilerin diktatör olduğu, hukuk tanımazlığı algısının oluşturulmaya çalışıldığı yine fiili olarak ülkeyi yönetenlerin her ne yolla olursa olsun iktidardan gitmeleri gerektiği anlayışının hem ülke içerisinde hem de uluslararası toplumda yerleştirilmeye çalışıldığı…”

Özgür Düşünce Yazıları

Türbülans

Cuma günü yaşadığımız vahşi ve kanlı darbe girişiminin sarsıcı acıları, etkileri ve bilinmeyen yanlarının ortaya çıkarılması çabaları devam ediyor.

Bir yandan da kamuda hukuksal denetim mekanizmasının devre dışı bırakıldığı, önceden hazırlanmış gibi görünen bir liste üzerinden çok geniş kapsamlı hukuksuz bir tasfiye yaşandığı görülüyor.

* * *

Doğal olarak en çok merak edilen ve konuşulan konulardan biri de Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki gelişmeler.

İnsanlar ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Siyasal iktidar, Cuma günü yaşanan vahşeti anında ‘FETÖ'cü' darbecilere bağladı ama daha sonra ortaya o kadar geniş, yaygın ve yüksek rütbeli bir resim çıktı ki herkes şaşırdı… Cumhurbaşkanı'nın başyaverinden ordu komutanlarına kadar uzanan, tüm kentlerde örgütlenmiş, mevcut silahlı kuvvetlerdeki generallerin üçte birini kapsayan darbecilerin iddia edildiği gibi sadece ‘FETÖ'cülerden' oluştuğuna inanmak güçleşti.

[20 Temmuz 2016 Çarşamba] [ devamı ]gazete360 Yazıları

Bir Lider

1983 ve 1986 yılları arasında maliye bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.
 
Arada adı yolsuzluk ve rüşvete karıştı…
 
Ülke bağımsız olur olmaz Komünist Parti Genel Sekreterliği’nden Devlet Başkanlığı’na sıçradı… Oyların yüzde 86’sını aldı.
 
Bir daha da ölünceye kadar bu görevi bırakmadı.
 
Her başkanlık seçiminde oylarını daha da artırdı.
 
1995’de tartışmalı bir referandumla görev süresini 2000 yılına kadar uzattı.
 
9 Ocak 2000’de, tek ve zayıf bir rakibe karşı yarıştığı devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 91,9 ile kazandı.
 
27 Ocak 2002’de, devlet başkanlığı süresini 5 yıldan 7 yıla uzatan ikinci bir referandumda daha istediği sonucu elde etti.

[05 Eylül 2016 Pazartesi] [ devamı ]Bloomberg Businessweek Yazıları

2014’ün Son Yazısı


Kristof Kolomb, 1492’deki ilk seferinde Japonya’yı hedeflemesine rağmen bugün Bahamalar’da bulunan San Salvador ismini verdiği Yeni Dünya’daki adaya ulaştı.

 

Büyük ve Küçük Antiller’in yanısıraVenezuela ve Orta Amerika kıyılarını ziyaret etti.

 

Amerika Kıtası’na 11’inci yüzyılda Leif Ericson önderliğindeki Viking seferiyle ilk kez ulaşıldığı dikkate alınırsa, Kolomb Amerika’ya ulaşan ilk kâşif değildi ama onun seferleri Amerikalarla birkaç yüzyıl sürecek ilk kalıcı temasların, fetih ve kolonizasyon döneminin açılmasını sağladı. Daha da önemlisi, insanlık için denizlerin keşfi dönemi açıldı.


Bugün ise okyanus diplerinde maden arama noktasına gelindi.

[28 Aralık 2014 Pazar] [ devamı ]Yazı Dizileri

Saray gazetecileri ve Saray muhalifleri

İlk muhalif gazetelerden Muhbir’in ve onu çıkaran Ali Suavi’nin öyküsü Saray etrafında başlayıp Saray etrafında hazin bir şekilde sona erdi

 
Bu toprakların trajik kaderinin kökleri Osmanlı Toprak Düzeni’nde gizlidir.
 
Osmanlı Toprak Düzeni, Bizans’daki sosyo-ekonomik yapının devamıdır.
 
Mülk, Padişah’a aittir… Toprak kullanım hakkı vardır ve o da bir çift öküzün işleyeceği kadar dar bir alandır.
 
Kısacası düzen, Saray’dan ve özgür küçük köylülerden oluşur.

[06 Eylül 2016 Salı] [ devamı ]Yazı Dizileri

‘1 milyon kişi Saray'ın kapısına dayanırsa...'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden almasıyla AKP'de derinleşen krizi değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Altan, Erdoğan'ın Anayasa'yı çiğneyerek sivil darbe yaptığını söyledi.

[07 Mayıs 2016 Cumartesi] [ devamı ]Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu

Mehmet Altan'ın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonuna açıklamaları

[26 Şubat 2013 Salı] [ devamı ]E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.