Site İçi Arama

KENT DİNDARLIĞI

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...Devamı...


 

Mehmet Altan’ın

 GÜNDEM’i  

 

 

KENT DİNDARLIĞI

 

İslamiyet hoşgörü ve iyilik telkin ederken, Şeyh Galib’den Taliban’a nasıl geldi? Kaybedilen bu düzlemin sebepleri tam olarak neler? Dindarlık kır ile kent arasında ne gibi değişikliklere uğradı? Halen uğramaya devam ediyor mu? Çağın gerektirdiği gibi bir Müslümanlık yaşamak mümkün mü? Değilse, neden mümkün değil? Bu ve bunun gibi mühim sorulara yanıt arıyor Mehmet Altan. Güncelliğini uzun zaman koruyacağa benziyor dindarlığın boyutları da...

Kent Dindarlığı yeni bir önsöz ve gözden geçirilmiş haliyle tekrar okuyucunun karşısına çıkıyor. Köylülük, din ve bilim; özeleştiri, üretim ve ekonomi; Cumhuriyet’in değiştirdiği şeyler, bir inanç entelektüeli olarak imamlar, Kur’an ve dil sorunu; kent dindarlığının ne olduğu ve nereye gittiği; ulaşmamız gereken kent dindarlığı gibi başlıklar altında, sosyolojik ve ekonomik analizler yapıyor Altan. Kimi zaman mevcut sorulara ve sorunlara yanıt veriyor, kimi zaman da soruyu ortaya atıyor. Muhataplarının bu soru ve sorunlara ne kadar kulak kabartacağı, muhtemelen ülkemizin geleceğini de yakından ilgilendiriyor...

Devamı...


Özgür Düşünce Yazıları

ŞU ORTA SINIFI BİR TANIMLASANIZA...

‘Orta sınıf’ kavramı tanımı zor bir kavram, hele tüm sosyolojik yapıların alt üst olduğu, yeni bir çağın başladığı günümüzde…

Yeni çağda ‘orta sınıf’ kavramı nedir?

Kimi tanımlamalara göre ülkenin ortalama gelirine sahip olan herkes orta sınıf olarak kabul edilmelidir.

* * *

Bir ülkede orta sınıfın gelirinin ne olması gerektiği konusunda önemli bir çalışma yapan Lester Thurow (1987), kişi başına düşen ortalama gelirin yüzde 75’i ile yüzde 125’i arasında gelire sahip olanları orta sınıf olarak kabul etmiştir.

Bazı akademisyenler ise en zengin yüzde 20’lik kesimle en fakir yüzde 20’lik kesimin dışında kalan tüm katmanları, yani ikinci, üçüncü ve dördüncü gelir dilimlerindekini orta sınıf olarak kabul eder.

[10 Şubat 2016 Çarşamba] [ devamı ]gazete360 Yazıları

İğde değil, IŞİD kokuyor…

Gazete360’a 18 Ocak’ta yazdığım ‘Şehitler mi, IŞİD’li Katiller mi’ başlıklı yazının konusu Niğde’de yargılanan IŞİD’lilerdi.

Ankara’da bir hapishanede bulunan sanıkların bir türlü mahkemeye gelmemesi nedeniyle ayyuka çıkan dedikoduları nakletmiş ve Musul Konsolosluğu baskınındaki rehineler karşılığında, asker ve polis öldüren bu

IŞİD’lilerin salıverildiği iddialarına yer vermiştim.

20 Ocak’ta yeni bir duruşma daha yapıldı.

[08 Şubat 2016 Pazartesi] [ devamı ]Bloomberg Businessweek Yazıları

2014’ün Son Yazısı


Kristof Kolomb, 1492’deki ilk seferinde Japonya’yı hedeflemesine rağmen bugün Bahamalar’da bulunan San Salvador ismini verdiği Yeni Dünya’daki adaya ulaştı.

 

Büyük ve Küçük Antiller’in yanısıraVenezuela ve Orta Amerika kıyılarını ziyaret etti.

 

Amerika Kıtası’na 11’inci yüzyılda Leif Ericson önderliğindeki Viking seferiyle ilk kez ulaşıldığı dikkate alınırsa, Kolomb Amerika’ya ulaşan ilk kâşif değildi ama onun seferleri Amerikalarla birkaç yüzyıl sürecek ilk kalıcı temasların, fetih ve kolonizasyon döneminin açılmasını sağladı. Daha da önemlisi, insanlık için denizlerin keşfi dönemi açıldı.


Bugün ise okyanus diplerinde maden arama noktasına gelindi.

[28 Aralık 2014 Pazar] [ devamı ]Röportajlar

Mehmet Altan: Kilo aldıracak her şeyi severim!

Prof. Dr. Mehmet Altan’ın boş vaktini yakalayana aşk olsun. Baktım ev olmuyor. Öğrenci işi… Aldım pidemi, çaldım üniversitedeki odasının kapısını. Çaylar da Altan’dan, ‘mis’ gibi bir sohbet gerçekleştirdik.

Boş zamanınızı yakalamak ne zor, röportajdan geçtim, yemek yemeye zaman ayırabiliyor musunuz?

Üniversitedeysem ve bugünkü gibi yoğun bir günse sandviçle geçiştiriyorum. Daha geniş zamanım varsa üniversitenin İttihat Terakki döneminden kalma, şimdi profesörler evi dediğimiz bir yer var, orada yiyorum.

[23 Mayıs 2015 Cumartesi] [ devamı ]Röportajlar

Prof. Dr. Altan: Kürdistan İsviçre olur!

Cesim İlhan Tarafından

Prof. Dr. Mehmet AltanProf. Dr. Mehmet Altan, 21. Yüzyıl’da Kürtler’in Ortadoğu’da çok önemli bir aktör haline geldiğini belirterek, insana, sosyal adalete, eğitime ve hukuka yatırım yapılırsa, Kürdistan Bölgesi’nin “İsviçre” olacağını söyledi.  

Başkan Barzani’nin ABD’de çok üst düzeyde ağırlandığını ve kabul gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Altan, “Resmi olarak bağımsızlık söylemleri ve talepleri resmen duyulmamış olsa da bu oradaki görüşmelerde belli ki çok ciddi bir şekilde konu oldu” dedi. 

IŞİD’e karşı en büyük zaferi Kürtler’in elde ettiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Altan, “Aynı zamanda bölgede kadın yokken, Kürt halkının kendi içindeki kadının ortaya çıkışının” önemli olduğunu dile getirdi. 

Prof. Dr. Mehmet Altan Rûdaw’ın sorularını yanıtladı... 

Dünya politikasına ve Ortadoğu politikasına baktığımız zaman Kürtler’in nasıl görünüyor? 

[23 Mayıs 2015 Cumartesi] [ devamı ]Röportajlar

Mehmet Altan: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdi

Mehmet Altan: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdiMehmet Altan, GriHat’a konuştu: Hiçbir dinsiz, dine böyle zarar veremezdi. Hırsızlık için dini kullandılar ve dindarlığı lekelediler. Gerçek bir dindarın, AKP’ye oy vermesi mümkün değil.

Prof. Dr. Mehmet Altan, ‘‘Gerçekten dindar olanların sayısı çok az. Burada çoğunluk, ‘dindarım’ deyip, parayı vurma peşinde. AKP iktidarı, din ile ahlakın birbiriyle olan bağını koparttı. Müslüman olduğunu söyleyen birisinin hem beş vakit namaz kılıp hem de yolsuzluğa ve halkın vergileriyle büyük saltanat sürme açlığına onay vermesi anlaşılır bir şey değil’’ dedi. Gerçek bir dindarın, AKP’ye oy vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Altan, ‘‘2011’den sonra bir soygun imparatorluğuyla karşılaştık. Ne dinle, ne demokrasiyle bir ilgileri kaldı’’ ifadesini kullandı.

[17 Ağustos 2015 Pazartesi] [ devamı ]Mehmet Altan-Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu

Mehmet Altan'ın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonuna açıklamaları

[26 Şubat 2013 Salı] [ devamı ]E-posta : info@mehmetaltan.com

VB#Turk Yazılım ve Bilgisayar desteği ile sizlere ulaşmaktadır.